Det er ved at være forår

Det er ved at være forår

Det er ved at være forår

# Nyheder

Det er ved at være forår

Og vi er mange der glæder os.

Kulde, mørke og vinterdepressioner er ved at være en saga blot. Indrømmet – hver årstid har sin charme, og jeg er sikker på, at vi hver især har vores favoritter, hvad angår års tider.

Foråret er nemt at holde af. Det spirer og gror så nyt og friskt. Solen får større kraft. Dagene bliver lysere og længere. Foråret kan minde om en opstandelse. Det er jo også i foråret, at vi fejrer påske og Jesus Kristi opstandelse fra de døde.

Vi har fejret jul, nytår og fastelavn. Efter faste-lavn kommer fastetiden, som varer 40 dage. Derefter er det påske, hvor vi mindes Jesu død og opstandelse og glæder os over budskabet om tilgivelse og evighed.

Hvert år kan jeg godt blive lidt trist over, at julen bliver fejret meget mere intenst end påske. Det skyldes nok, at påskefortællingen om Guds egen søn, der dør og bliver levende igen for vores skyld, umiddelbart er sværere at begribe end julens budskab om et barns fødsel.

Men når vi tror og fejrer, at Guds egen søn bliver menneske i Jesus Kristus, så må vi også tro og fejre, at Guds egen søn ikke kan blive ved med at være død. Selvfølgelig kan vi tro, at Jesus Kristus overvin-der døden. Han er menneske, samtidig Gud selv, selve livet!

Jesus Kristus taler til vores hjerter, Jesus Kristus helbreder, Jesus Kristus går på vandet og Jesus Kristus opstår fra de døde! Det kan være svært at forstå rationelt, men det behøver ikke være svært at begribe med hjertet og tro inderst inde. Jesus viser sig for sine disciple i 40 dage – og vender så tilbage til Himmelen og genindtager sin guddommelige plads i Guds rige.

Det husker vi Kristi Himmelfartsdag.

10 dage efter er vi nået til pinse, hvor Jesus Kristus sender sin ånd til os og giver sine disciple mod og styrke til at udbrede kristendommen og skabe kirke i hele verden. Derfor er pinse også den universelle kristne kirkes fødselsdag.

I ønskes et på alle måder dejligt forår

Christel Frederiksen


Du vil måske også kunne lide...

Find os her

Johanneskirken
Skoleholmen 9
2670 Greve

Greve Kirke
Michael Gjøes Vej 1
2670 Greve

Kontakt Kirkekontoret

Telefon: 24 59 00 96
Mail: Greve.sogn@km.dk

Søndag Lukket

Mandag 10:00 - 13:00

Tirsdag 10:00 - 13:00

Onsdag Lukket

Torsdag Lukket

Fredag 10:00 - 13:00

Lørdag Lukket

CVR nummer: 69223028

Kontakt Kirkegårdskontoret

Telefon: 24 59 00 75
Mail: 7194-kirkegaard@km.dk

Personlig og telefonisk ekspedition

Alle hverdage 11.00 – 12.00

Kirkegårdssekretæren kan træffes

Mandag – Torsdag kl. 8.30 – 13.30

Følg med på vores sociale medier